departure date
arrival date

Atrakcje w Karpaczu

ŚNIEŻKA (1603 m n.p.m.)

 
Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, gdzie przez większą część roku panują bardzo surowe warunki atmosferyczne: niskie temperatury, porywiste wiatry oraz obfite opady deszczu i śniegu a także mgła.

Szczyt Śnieżki w czasie ładnej pogody jest doskonałym punktem widokowym, z którego można podziwiać rozległe panoramy.

Na szczycie Śnieżki znajduje się Kaplica św. Wawrzyńca, której fundatorem był hrabia Krzysztof Leopold Schaffgotsch. Poświęcenie kaplicy odbyło się 10 sierpnia 1681 roku. Dziś ten dzień uznaje się za święto przewodników i ludzi gór. Co roku z tej okazji odprawiana jest msza święta, która przyciąga tłumy.

Symbolem Śnieżki jest budynek Obserwatorium Meteorologicznego, który przypomina spodki i nazywany jest „latającymi talerzami”. Obserwatorium to obok Kasprowego Wierchu jest jednym z dwóch Wysokogórskich Obserwatoriów Meteorologicznych w Polsce.

 

 
 

ŚWIĄTYNIA WANG

Nazwa tego pierwotnie drewnianego kościółka pochodzi od norweskiej miejscowości Vang, w której został wzniesiony. Fakt, że jest za mały dla miejscowej ludności oraz zły stan techniczny i wysokie koszty koniecznej naprawy sprawiły, że w XIX wieku postanowiono go sprzedać. Został kupiony na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV przez znanego norweskiego malarza, Jana Krystiana Dahl.


Po inwentaryzacji i rozbiórce Kosciół przetransportowano do Berlina. Początkowo miał stanąć na Wyspie Pawiej, jednak na prośbę hrabiny Fryderyki z Bukowca król darował go Karpaczowi. W 1842 roku Kościół dotarł w Karkonosze.

W trakcie odbudowy kościół delikatnie zmieniono i dobudowano do niego kamienną wieżę, której zadaniem było chronić go przed silnymi wiatrami, wiejącymi od strony Karkonoszy. Uroczyste otwarcie oraz poświęcenie kościoła odbyło się 28 lipca 1844 roku. Od tamtego dnia po dziś dzień niezmiennie służy on ewangelikom z Karpacza i okolic
 
 

KARKONOSKI PARK NARODOWY

Karkonoski Park Narodowy – park narodowy o powierzchni 5951,42 ha, połozony w województwie dolnośląskim przy granicy państwowej z Czechami. Park utworzono 16 stycznia 1959 roku. Powierzchnia otuliny Parku wynosi 13 093 ha.

 

 

ZAPORA NA ŁOMNICY

Jedną z najbardziej niebezpiecznych i dzikich rzek Karkonoszy jest Łomnica. W średniowieczu koryto i dolinę rzeki przemierzali Walończycy w poszukiwaniu złota i kamieni szlachetnych.

Korona zapory mierzy 105 m., tworzy niewielkie jeziorko zaporowe, gdzie nadmiar wody spada w dół malowniczymi kaskadami.

 

 

DZIKI WODOSPAD

Dziki Wodospad, znajduje się w pobliżu górnej stacji kolei linowej Winterpol Biały Jar. Powstał poprzez spiętrzenie wód rzeki Łomnicy, a jego nazwa odzwierciedla charakter rzeki.

 

KRUCZE SKAŁY na Osiedlu Skalnym.

Krucze Skały są obecnie centrum wspinaczkowym, na które składa się kilkadziesiąt tras o różnym stopniu trudności a wierzchołek jednego z filarów tej malowniczej grupy skalnej jest dobrym punktem widokowym na Karkonosze

kruczeSkaly

 
schronickoGorskie

Schroniska górskie

Na szlakach Karkonoszy, na turystów czekają cztery schroniska, które koniecznie trzeba odwiedzić: „Dom Śląski”, „Samotnia”, „Strzecha Akademicka” i „Nad Łomniczką”. We wszystkich można odpocząć i coś przekąsić. Będąc już w środku warto się rozejrzeć po ich wnętrzach, które tworzą szczególną „schroniskową” atmosferę.

W każdym schronisku odnajdziecie z pewnością jakieś perełki, np. w „Strzesze Akademickiej” - piec kaflowy w sali bufetowej oraz malowidła na stolarce okiennej w jadalni. Na szczególną uwagę zasługuje schronisko „Nad Łomniczką”, które jako jedyne schronisko w Karkonoszach, nie posiada dostępu do energii elektrycznej.

Siedząc w półmroku koniecznie trzeba tu spróbować naleśników z jagodami smażonych na kuchni opalanej drewnem. Oprócz schroniska „Nad Łomniczką” każdy z obiektów oferuje noclegi w warunkach turystycznych. 

 

MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI

Muzeum przedstawia rozwój turystyki, sportów zimowych oraz ochronę środowiska.

Muzeum powstało w 1974 roku i znajduje się w zabytkowym budynku. Posiada bardzo bogate zbiory, obejmujące całe Sudety Zachodnie. W muzeum prezentowana jest ekspozycja stała oraz ekspozycje czasowe.
 

MUZEUM ZABAWEK

Muzeum Zabawek utworzono w 1995 roku z prywatnych zbiorów Henryka Tomaszewskiego – znanego mima i założyciela Pantomimy Wrocławskiej. Kolekcja przedstawia przekrój zabawek obejmujący około 200 lat od XVIII – wiecznych figurek szopkowych poprzez lalki z XIX wieku, aż po zabawki z XX wieku. Tutaj zobaczyć można lalki z całego świata.

Chłopcy podziwiają samochody straży pożarnej i klocki LEGO, a dziewczynki śliczne miniaturki w pełni wyposażonych domków dla lalek.

W Muzeum prezentowane są również wystawy czasowe, które ukazują kolekcje mieszkańców Karpacza i okolic.

Placówka często organizuje warsztaty dla dzieci i rodzin a także imprezy tematyczne.
 

SKOCZNIA NARCIARSKA ORLINEK

Skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K-85.Skocznię o stalowej konstrukcji im. Stanisława Marusarza otwarto w 1979 r.

W 2000 roku Orlinek przebudowano w związku z przygotowaniami do organizacji Mistrzostw Świata Juniorów. Skocznia otrzymała homologację FIS. Rekord skoczni ustanowił Adam Małysz, podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Skokach Narciarskich w 2004 roku, oddając skok na odległość 94,5 m. Obecnie skocznia jest punktem widokowym, wykorzystywana jest rówież jako centrum sportów ekstremalnych.
 

SKAŁKI NA KARPATCE

W centrum miasta znajduje się granitowe, porośnięte pierwotnym sosnowym lasem wzgórze (726 m n.p.m.), gdzie prowadzi czerwony szlak turystyczny. Charakterystyczny wygląd tego wzgórza zwanego Karpatką z przepiękną grupą skalną z daleka przyciąga wzrok turystów.
 

LIPA SĄDOWA

Licząca ponad 200 lat pomnikowa lipa drobnolistna.

W Karpaczu od 1602 roku, zgodnie z ówczesną tradycją odbywały się sołtysie sądy - zawsze przy ładnej pogodzie, nieopodal obecnej restauracji Bachus, pod rozłożystą lipą, którą od tamtego czasu nazywano Lipą Sądową. Obok drzewa znajduje się symboliczny kamienny stół, ława sędziowska oraz pręgierz. Liczące ponad 5 metrów w obwodzie drzewo uznane zostało za pomnik przyrody.

 


 

Nasze Biuro